Czarny czosnek — imponujące korzyści zdrowotne dla każdego

Czarny czosnek — imponujące korzyści zdrowotne dla każdego

6 lip 2023

Jakie są zastosowania czarnego czosnku?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z wysokiego poziomu wartości odżywczych, jakie posiada czarny czosnek. Jest to bogate źródło aminokwasów oraz witamin z grupy B i C, które pomagają wzmocnić organizm i zapobiegać poważnym chorobom. Ponadto zapewnia suplementację wielu mikroelementów, w tym cynku i miedzi, oraz makroelementów takich jak magnez i wapń. To wewnętrzne bogactwo przekłada się na jego przekrojowe działanie.

Wzmocnienie odporności

Czarny czosnek ma działanie antyseptyczne nawet 20-krotnie efektywniejsze niż jej surowy odpowiednik. Jako naturalny antybiotyk świetnie radzi sobie z chorobami bakteryjnymi, ale wykazuje też silne działanie przeciwwirusowe. Jego lepsza przyswajalność wynika z faktu, że po pozbyciu się wody w procesie fermentacji składniki odżywcze rośliny są mocno skoncentrowane, a w następstwie lepiej przyswajalne przez organizm.

Profilaktyka I właściwości antynowotworowe

Żywność funkcjonalna wzbogacona o fitosterole potrafi wpłynąć na wzrost komórek nowotworowych i mocno obniżyć ich rozwój w organizmie ludzkim. Czosnek czarny jest jednym z produktów, które są szeroko polecane osobom zmagającym się z guzami i zmianami rakowymi. Warto go przyjmować także w ramach profilaktyki przed zachorowaniem na nowotwór. Liczne badania kliniczne potwierdziły pozytywny wpływ spożycia sfermentowanego czosnku na złośliwe odmiany chorób okrężnicy, żołądka i innych organów wewnętrznych.

Obniżenie poziomu cholesterolu we krwi

Wysokie ciśnienie krwi, choroba niedokrwienna serca czy miażdżyca to najczęstsze powikłania hipercholesterolemii. By im zapobiec, należy przede wszystkim odpowiednio się odżywiać. Jednym ze zdrowych dodatków do codziennej diety jest czosnek czarny, który obniża zawartość całkowitego cholesterolu i złej frakcji LDL. Allicyna zawarta w tym dodatku do potraw skutecznie oddziałuje na podwyższone tętno i pomaga wyregulować poziom lipidów we krwi. Bezpośrednio wpływa to nie tylko na zdrowie, ale także smukłą sylwetkę.

Działanie przeciwutleniające — polowanie na wolne rodniki

Czosnek czarny to ceniony antyoksydant, za co przede wszystkim odpowiedzialna jest S-allilocysteina. Ta biologicznie aktywna cząsteczka redukuje działanie wolnych rodników, usuwając ich nadmiar z organizmu, a co za tym idzie, chroni komórki przed uszkodzeniem. W efekcie skóra zostaje naprężona i nie widać na niej oznak starzenia. Ten otrzymany w wyniku fermentacji składnik dodatkowo pomaga w regeneracji błon śluzowych i naskórka, co przyczynia się do większej sprężystości i witalności cery.

Wsparcie w leczeniu chorób układu krążenia

Czosnek czarny sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi poprzez rozszerzanie naczyń wieńcowych. Ma to bezpośredni wpływ na poprawę elastyczności tętnic i zmniejszone ryzyko chorób układu krążenia. Efekt ten jest pochodną obniżonego poziomu cholesterolu. Sfermentowane ząbki czosnku przyczyniają się bowiem do zahamowania agregacji płytek krwi i tworzenia złogów tłuszczu na ściankach aorty. Rezultatem tego jest niskie zagrożenie zawałem serca czy miażdżycy.

Ochrona komórek wątroby

Charakterystyczny zapach i ostry smak czosnku mogą mieć efekt wzdymający i nie jest to produkt polecany w diecie lekkostrawnej dla ludzi z chorobami wątroby. Jednak w przypadku sfermentowanych roślin konsekwencje spożywania są zupełnie inne. Obniżając zawartość wody, wszystkie składniki odżywcze są skoncentrowane, a intensywny posmak jest neutralizowany. Wówczas czosnek wykazuje działanie aktywizujące regenerację komórek wątroby i wspomaga pracę tego narządu wewnętrznego.

Ukojenie bólu w artretyzmie

Działanie rozgrzewające to kolejna cecha prozdrowotna czarnego czosnku. Efekt ten wykorzystywano już w medycynie ludowej, w której podawano ekstrakt z rośliny i tym samym leczono dnę moczanową i obolałe mięśnie. Czosnek także dziś przynosi ulgę osobom zmagającym się z artretyzmem. W połączeniu z właściwościami przeciwzapalnymi skutecznie łagodzi on ból i pomaga zwalczyć stan zapalny stawów.

Instrukcje prawidłowego jedzenia czarnego czosnku

Dzięki procesom fermentacji, w której odparowuje woda, czarny czosnek ma delikatnie ostry posmak, ale o mniejszej intensywności niż jego surowa forma. Połączenie pikanterii z lekką słodyczą pozwala na użycie go jako dodatku do ryb, jarzyn, ale także deserów. Warto spróbować wytrawnej kompozycji czerwonego mięsa i warzyw korzeniowych oraz połączenia słodkiej śmietanki i owoców. Z dodatkiem małej ilości czarnego czosnku otrzyma się ciekawe połączenia smakowe, które zadowolą najbardziej wymagających koneserów kulinarnych.

Kilka uwag o używaniu czarnego czosnku do leczenia

Niezwykle istotną kwestią w spożywaniu czosnku jest umiar. Bogate źródło składników odżywczych i korzystny wpływ na organizm nie powinien prowadzić do nadmiernego spożycia tej rośliny. Wszystko to za sprawą rozszerzania naczyń krwionośnych, które po pewnym czasie mogą prowadzić do krwotoków. Szczególną ostrożność powinny zachować też osoby z uczuleniem. Czosnek czarny, podobnie jak jego surowa wersja, jest wysoko alergenny i może prowadzić do zmian skórnych oraz trudności z oddychaniem.