Latarka zwykła czy sensorowa – jaki model wybrać?

Latarka zwykła czy sensorowa – jaki model wybrać?

6 lip 2023

Zarówno wyjazd pod namiot, jak i wiosenne porządkowanie garażu to sytuacje wymagające pełnej dyspozycyjności manualnej. Latarka trzymana w ręce skutecznie utrudnia wieczorne rozstawianie namiotu, rozpalanie ogniska czy przenoszenie starych mebli. A źródło światła pozostaje niezbędnym udogodnieniem, z którego nie sposób zrezygnować, mając na uwadze własne bezpieczeństwo.

Dlatego latarka czołowa zdobyła uznanie na całym świecie. Zarówno wśród miłośników wspinaczki górskiej, jak i domowych bohaterów mało użytkowych przestrzeni. Oto wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć.

Podstawowa użyteczność latarki

Podstawową użytecznością tradycyjnej latarki, jest emitowanie skupionego światła, który umożliwia swobodne eksplorowanie ciemności. Latarka czołowa spełnia to samo zadanie, ma jednak dodatkową funkcjonalność – nie zajmuje rąk. Dzięki wygodnej opasce będącej jednością z niewielką latarką urządzenie umożliwia precyzyjne oświetlanie obszarów, na które jest skierowany wzrok.

Warto także zwrócić uwagę na moclatarki. Im wyższa ilość lumenów generowanych przez żarówki LED, tym jaśniejszy snop światła. Na nocne wędrówki czy porządki w pomieszczeniu z niewielkim dostępem do światła słonecznego, spokojnie wystarczą latarki emitujące światło o mocy 100 lumenów. Długie wędrówki po zmroku czy porządkowanie całkowicie zaciemnionego pomieszczenia, to operacje, do których najlepiej przystąpić z latarką emitującą światło o mocy co najmniej 300 lumenów.

Jedno urządzenie – wiele zastosowań

Latarka czołowa to sprzęt, który może być używany w najróżniejszych sytuacjach. Z powodzeniem sprawdzi się na leśnym czy górskim szlaku, w garażu oraz pod namiotem. Z czego wynika jej wielozadaniowość? Warto się przyjrzeć temu z bliska.

Wędrówki po górach

Góry od zawsze zachwycały swoim dzikim pięknem. Jednak dotarcie do najwspanialszychmiejsc widokowych nierzadko kończy się powrotem już po zachodzie słońca. Aby bezpiecznie wrócić, niezbędne jest oświetlenie, które nie zajmuje rąk niezbędnych do trzymania kijków czy podpierania się o skały czy gałęzie. Tylko wyposażenie w latarkę czołową, zapewni bezpieczny marsz.

Biwakowanie

Spędzanie lata pod namiotem to niesamowita przygoda zarówno dla młodych, jak i starszych biwakowiczów. Krótkie i ciepłe noce to doskonałe okoliczności do nocowania na łonie natury. Jednak nawet wtedy dobrze zaopatrzyć się latarkę czołową. Pomimo późnego zachodu słońca, wiele czynności podczas kempingu wykonywanych jest po zmroku i wymaga pełnej swobody obu rąk, potrzebnych np. do rozstawiania namiotu czy rozpalania ogniska. Było by to niemożliwe w przypadku tradycyjnych latarek.

Majsterkowanie

Warsztat to miejsce, w które nie zawsze jest dobrze oświetlone. Po niektóre narzędzia należy czasem sięgnąć do szafki znajdującej się w najbardziej zaciemnionym punkcie pomieszczenia.Również zaglądanie nocą pod maskę samochodu stanowi nie lada problem. Nie sposób dokonać jakichś czynności, z latarką w ręce pokrytej smarem. Dlatego pierwszym punktem na liście warsztatowegowyposażenia powinna być latarka czołowa.

Wiosenne porządki

Moment generalnego sprzątania przychodzi w końcu w każdym domu. I o ile dbanie o codzienny porządek w mieszkaniu usprawnia jego sprzątanie, o tyle do piwnicy nie zagląda się tak często i nie zawsze jest ona dobrze oświetlona. A to w niej można znaleźć skarby, których wydobycie byłoby niemożliwe bez mobilnego źródła światła dającego swobodę obu rąk.

Sensor ruchu

Emitowanie mocnego snopu światła to podstawowe zadanie latarki czołowej. Lecz warto mieć na uwadze, że nawet tak niewielkie urządzenie może mieć dodatkowe funkcje ułatwiające użytkowanie. Jedną z nich jest czujnik ruchu. To niewielki sensor, dzięki któremu światło latarki zapala się w momencie, gdy zostanie wykryty ruch. Rozwiązanie doskonale sprawdza się w sytuacjach, kiedy w wyniku gruntownych porządków lub naprawy samochodu, dłonie pokryte są substancją uniemożliwiającą ręczne uruchomienie latarki. W taki sytuacji wystarczy szybkie machnięcie ręką przed latarką, która uruchomi sięoświetlając trudno dostępnemiejsca.

Latarka TS1198

Wybierając latarkę czołową warto przyjrzeć się modelowi TS1198 z funkcją Sensor. Wyposażona w 3 niezależne źródła światła o mocy 360 lumenów.Gwarantuje to wydajne oświetlanie nawet najciemniejszych i najtrudniej dostępnych zakamarków. Automatyczny czujnik ruchu ułatwia zapalanie latarki w wymagających sytuacjach, kiedy nie ma możliwości naciśnięcia przycisku.

Zasilana dwiema bateriami o pojemności 2000 mAh, zapewnia nieprzerwaną pracę przez wiele godzin, dzięki czemu całonocny marsz czy porządki w garażu nie muszą być podzielone na kilka etapów. Wodoodporna konstrukcja urządzenia o klasie IPX4, sprawdza się w każdych warunkach pogodowych.

Podsumowanie

Latarka czołowa to wyposażenie, które bezwzględnie powinno znaleźć się w każdym domu. Jej multizadaniowość sprawia, że będzie ona tak samo przydatna dla osób ceniących przygodę oraz aktywność fizyczną, jak i domowych majsterkowiczów. Jednak przed wyborem warto określić własne oczekiwania i wybrać model, które umożliwi najbardziej komfortowe użytkowanie, poprzez np. bezdotykowe zapalanie światła.